Şule Yüksel Şenler » Yazar Profili

Şule Yüksel Şenler

1938 -
Kıbrıs’tan İstanbul’a göç eden bir ailenin çocuğu olan Şule Yüksel Şenler, ortaöğrenimini bırakmak durumunda kalmıştır ve terzide çalışmaya başlamıştır. Bu dönemde kendi başörtüsü modelini çıkarmıştır.
1959’dan itibaren gazetecilik yapmaya başlayan Şenler, Yeni İstiklal gazetesinde yazılar kaleme almıştır ve bu yazılar sebebiyle hakkında birçok dava açılmıştır. Anadolu’da şehir şehir gezerek birçok ilde konferanslar veren Şenler’in ciddi bir takipçi kitlesi ortaya çıkmıştır. Kendisi gibi örtünen genç kızlar “şulebaşı” olarak adlandırılmıştır.
Hür Söz, Yeni İstiklal, Babıalide Sabah gazetelerinin kadın sayfalarını oluşturan Şenler, “İmanlı Türk Gençliğinin Sesi” sloganını düstur olarak belirleyen Seher Vakti dergisini, 15 Kasım 1969’da çıkarmaya başlamıştır. Aylık olarak yayımlanan dergi, 1 Temmuz 1971’de yirmi ikinci sayısıyla yayın hayatına son vermiştir.
Hikâye ve roman gibi yazın eserleri de veren Şenler’in Huzur Sokağı adlı romanı sinema filmi ve televizyon dizisi olarak uyarlanmıştır. Yücel Çakmaklı'nın yönettiği ve başrollerinde İzzet Günay ve Türkân Şoray’ın oynadığı “Birleşen Yollar” sinema filminin hikâyesi de Şenler’e aittir.
Şenler, hâlen dönem dönem gazete ve dergilerde yazılar kaleme almaktadır.

Yazıları (53)

Tüm Yazılarını Görüntülemek İçin Tıklayın

İslamcı dergilerde aradığınız her şey İDP Kataloğunda!

Hemen Arama Yapın