Ali Nar » Yazar Profili

Ali Nar

1938 - 2015
1938’de Hasankale’de doğdu, ailesi 1950’de Yozgat-Sarıkaya’ya göçtü, 1953’te Kayseri İmam Hatip Lisesi’ne girdi; 1959’da Erzurum’da mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ne girdi ve 1964’te buradan mezun oldu. Diyarbakır, Erzincan, İzmit ve İstanbul’daki imam hatip liselerinde öğretmenlik yaptı, 1990’da emekli oldu. Dünya İslamî Edebiyat Birliği üyesi olup bu cemiyetin Türkiye temsiliğini yaptı.
İlk şiiri Su 1961’de, ilk kitabı Fetih 1975’te yayınlandı. Milli Gazete, Yeni Devir, Vahdet dergisi gibi süreli yayınlarda makaleleri neşredildi. Klasik ve Modern Arapça’dan çevirileri olan Nar, Türkiye ve İslam dünyasının ilk kurgusal bilim romanı olan Uzay Çiftçileri kitabının da yazarıdır.
Ali Nar’ın dinî, ilmî, edebi sahalarda telif ve tercüme eserlerinin sayısı elliyi aşkındır. Romanları Arapça’ya çevrilmiş, İngilizce yayın yapan uluslararası edebiyat dergilerinde kitapları tahlil edilmiş ve bazı piyesleri yüzlerce kez sahnelenmişdir. Hilal, Misak gibi dergilerde yazıları düzenli olarak yayımlanmıştır.
Ali Nar 2015 yılında vefat etmiştir.

Yazıları (209)

Tüm Yazılarını Görüntülemek İçin Tıklayın

İslamcı dergilerde aradığınız her şey İDP Kataloğunda!

Hemen Arama Yapın