Ali Ulvi Kurucu » Yazar Profili

Ali Ulvi Kurucu

1922 - 2002
1922 yılında Konya’da dünyaya gelen Ali Ulvi Kurucu, ilk ve ortaöğretimini Konya’da tamamlamıştır. Arapça öğrenmiştir ve hafızlık tahsilini babasıyla tamamladıktan sonra 1938’ten sonra ailesiyle beraber Medine’ye yerleşmiştir. Kurucu yükseköğrenimini Kahire el-Ezher Üniversite’sinde tamamlamıştır. Medine’de uzun süre Evkaf Dairesi İnşaat ve Sicillat Dairesi Emini olarak görev yapan Kurucu, Şeyhülislam Arif Hikmet ve Mahmudiye Kütüphanelerinde çalışmıştır. 1985 yılında emekliye ayrılmıştır.
Hafızlığı, geniş hadis bilgisine sahip olmasının yanı sıra tarih, musiki ve hat Kurucu’nun özel ilgi gösterdiği sahalar olmuştur. Ekseriyetle aruz ölçüsüyle olmak üzere şiirler kaleme almıştır; nesir ölçüsüyle yazılmış şiirleri de mevcuttur. Kurucu’nun şiirleri Gümüş Tül ve Alevler adıyla kitaplaştırılmıştır. Yazmış olduğu makale ve kendisiyle yapılmış röportajlar, Gecelerin Gündüzü kitabıyla bir araya getirilmiştir. Bu kitaplar dışında Kurucu’nun hatıratı dört cilt olarak yayımlanmıştır.
Kurucu’nun –ekseriyetle- şiirlerine ve yazılarına Fedai, İslam’ın İlk Emri Oku, Sebil, Tohum, Seher Vakti, Uhuvvet vb. İslamcı ve muhafazakâr addedilebilecek neşriyatlarda rastlanabilir.
3 Şubat 2002 tarihinde vefat eden Kurucu, Medine Cennetü’l Bakî mezarlığına defnedilmiştir.

Yazıları (126)

Tüm Yazılarını Görüntülemek İçin Tıklayın

İslamcı dergilerde aradığınız her şey İDP Kataloğunda!

Hemen Arama Yapın