Şule Yüksel Şenler » Yazar Profili

Şule Yüksel Şenler

1938 - 2019
Kıbrıs’tan İstanbul’a göç eden bir ailenin çocuğu olan Şule Yüksel Şenler 28 Mayıs 1938 tarihinde Kayseri’de doğdu. Abisinin Risale-i Nur toplantılarına götürmesi vesilesiyle İslam’la tanıştı. Eğitimini ortaokul ikinci sınıfta bırakmak zorunda kalsa da ailesinden aldığı eğitimle kendi kendisini yetiştirdi. Ayrıca terzide geçirdiği öğrenme sürecinde kendi başörtüsü modelini çıkardı.
İlk yazılarını Yelpaze dergisinde seri hikayelerle başladı. Daha sonra İffet Halim Oruz'un çıkardığı Kadın gazetesinde yazılarına devam etti. 1959’dan itibaren gazetecilik yapmaya başlayan Şenler, Yeni İstiklal gazetesinde yazılar kaleme almıştır ve bu yazılar sebebiyle hakkında birçok dava açıldı. Anadolu’da şehir şehir gezerek birçok ilde konferanslar veren Şenler’in ciddi bir takipçi kitlesi ortaya çıktı. Kendisi gibi örtünen genç kızlar “şulebaşı” olarak adlandırıldı. Hür Söz, Yeni İstiklal, Babıalide Sabah gazetelerinin kadın sayfalarını oluşturan Şenler, ağabeyi Özer Şenler'in 15 Kasım 1969’da çıkarmaya başladığı “İmanlı Türk Gençliğinin Sesi” sloganını düstur olarak belirleyen Seher Vakti dergisinde de sıkça yazdı. Aylık olarak yayımlanan dergi, 1 Temmuz 1971’de yirmi ikinci sayısıyla yayın hayatına son verdi. Yazı ve konuşmaları sebebiyle hakkında çokça dava açılan Şenler, 1971 yılında dönemin cumhurbaşkanına hakaret içerikli iddia edildiği yazısıyla bir süre hapis yattı.
Hikâye ve roman gibi yazın eserleri de veren Şenler’in Huzur Sokağı adlı romanı sinema filmi ve televizyon dizisi olarak uyarlandı. Yücel Çakmaklı'nın yönettiği ve başrollerinde İzzet Günay ve Türkân Şoray’ın oynadığı “Birleşen Yollar” sinema filminin hikâyesi de Şenler’e aittir.
Şule Yüksel Şenler 28 Ağustos 2019'da vefat etti.
Yazar ile yapılan sözlü tarih görüşmesi için tıklayınız

Yazıları (102)

Tüm Yazılarını Görüntülemek İçin Tıklayın

İslamcı dergilerde aradığınız her şey İDP Kataloğunda!

Hemen Arama Yapın