Ziya Kazıcı » Yazar Profili

Ziya Kazıcı

1945 -
1945 yılında Şanlıurfa’nın Bozova ilçesi Karacaviran köyünde dünyaya gelen Ziya Kazıcı, 1965 yılında Kahramanmaraş İmam-Hatip Okulunu bitirmiş, 1969’da ise İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünden mezun olmuştur.
Akabinde Isparta İmam-Hatip Lisesinde öğretmen olarak vazifeye başlayan Kazıcı, askerliğini tamamlamasının ardından Kandıra Lisesinde öğretmen ve idareci olarak görevde bulunmuştur. Daha sonrasında asistan olarak Yüksek İslam Enstitülerine geri dönen Kazıcı, 1977 yılında öğretim üyeliğine geçmiştir ve müdür yardımcısı olarak atanmıştır. 1983’te “Osmanlılarda İhtisab Müessesisi serlevhalı” doktora tezini Atatürk Üniversitesi İslamî İlimler Fakültesinde sunmuştur. 1987 yılında doçent olan Kazıcı, 1993 yılına gelindiğinde profesörlük kadrosunu almıştır.
Kazıcı, İslam medeniyetine sahip çıkarak dünya karşısında duyurabilme gayeleriyle yola çıkan ve Türkiye İslam Enstitüleri Talebe Federasyonu adına çıkarılan İslam Medeniyeti dergisinde yazılarını neşretmiştir. Yazılar ekseriyetle Osmanlı toplumundaki İslami müesseseler üzerine olmuştur.

Yazıları (56)

Tüm Yazılarını Görüntülemek İçin Tıklayın

İslamcı dergilerde aradığınız her şey İDP Kataloğunda!

Hemen Arama Yapın