Muhammed Hamidullah » Yazar Profili

Muhammed Hamidullah

1908 - 2002
1908 yılında Haydarabad kentinde doğan Muhammed Hamidullah, ilk ve orta öğrenimini doğduğu şehirde tamamlamıştır. Lisans eğitimine Haydarabad'da devam eden Hamidullah, 1930'ların başında hukuk fakültesinden mezun oldu. İlk gençlik çağlarından itibaren özellikle siyer dalına büyük bir merak duyan Muhammed Hamidullah, bu alanda akademik kariyer yapmak üzere 1936 yılında Paris'e gitti. Paris Üniversitesinden "Peygamberimizin Savaş Mektupları" başlıklı teziyle doktora unvanı alan Üstad, kısa bir süre sonra bu kez Almanya'nın Tübingen Üniversitesine kaydolarak "Devletlerarası İslam Hukuku" alanında ikinci bir doktora çalışması daha yapmıştır.

Hamidullah, 1947 yılında yükseköğrenim hayatının bir bölümünün geçtiği Paris'e yerleşti ve uzun yıllar boyunca bu kentte yaşadı. Fransız Millî Araştırmalar Merkezine (CNRS) üye olan ünlü araştırmacı, bu kurumun bünyesinde hukuk ve İslam alanlarında bilimsel çalışmalar neşretmiştir.

1950'li yıllarda uluslararası akademik çevrelerde mühim bir isim hâline gelen Hamidullah, yıllar farklı ülkelerde dolaşarak yükseköğrenim kurumlarında dersler vermiştir. Prof. Hamidullah, 1950'lerde "sözleşmeli profesör" olarak Türkiye’ye gelmiş vw İstanbul Üniversitesi Edebiyat ve Hukuk fakültelerinde, Ankara'da, İzmir'de, Konya Yüksek İslam Enstitüsünde uzun süre dersler vermiş ve çok sayıda Türk akademisyenin yetişmesinde katkıda bulunmuştur.
Hamidullah, Türkiye İslam Enstitüleri Talebe Federasyonu adına çıkarılan İslam Medeniyeti dergisinde siyer, İslam Hukuku, Şeybani hakkında muhtelif yazılar kaleme almıştır.

Yazıları (108)

Tüm Yazılarını Görüntülemek İçin Tıklayın

İslamcı dergilerde aradığınız her şey İDP Kataloğunda!

Hemen Arama Yapın