Ahmet Kabaklı » Yazar Profili

Ahmet Kabaklı

1924 - 2001
1924’te Harput'ta doğdu. 1931 yılında Elazığ Numune Mektebi’ne girdi, ilk ve orta öğrenimini tamamladı. Elazığ Lisesi'nden 1944 yılında mezun oldu ve Edebiyat Fakültesine kayıt yaptırdı. 1946 tarihinde " Yunus Emre mi Yalan Söylüyor, Gölpınarlı mı? " başlıklı yazısının Son Saat gazetesinde yayınlanması ile yazı hayatı başladı. Hareket dergisinde " Ayın Hercümerci " başlığı ile yazılar yazmaya devam etti. 1948 yılında İstanbul Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümünü bitirdi ve Diyarbakır'da öğretmenlik hayatına başladı ve aynı zamanda Karacadağ dergisini yönetti.
1956 yılında Tercüman gazetesinin düzenlediği fıkra yarışmasında "Üniversitede Münazaralar " yazısı birinci seçildi. Eğitim stajını yapmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir yıllığına Paris'e gönderildi. Yazılarına "Uzaktan Uzağa", "Paris'ten Paris notları", "Paris Mektupları" başlıkları altında Paris'ten devam etti.
1961 yılında Tercüman gazetesinde "Gün Işığında" adlı köşesinde yazmaya başladı. " Gün Işığında" köşesine 1991 yılından itibaren Türkiye gazetesinde devam etti. Pınar, Tohum, Mavera gibi pek çok dergide yazı yazan Kabaklı’nın Hareket dergisinde farklı türlerden birçok yazısı vardır.
17 Kasım 2000 tarihinde geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu hastanede tedavi görmeye başladı, 8 Şubat 2001 tarihinde vefat etti.

Yazıları (82)

Tüm Yazılarını Görüntülemek İçin Tıklayın

İslamcı dergilerde aradığınız her şey İDP Kataloğunda!

Hemen Arama Yapın